webhosting

Vplyv webhostingu na rýchlosť načítania stránok

Úspešné podnikanie nie je len o kvalite služieb a produktov, ale aj o rýchlosti. Napríklad rýchlosti dodania objednávky. Špecifickou kategóriou v online podnikaní je však iná rýchlosť: rýchlosť načítania webstránky.

Podnikatelia s e-shopmi alebo webstránkami prezentujúcimi služby stoja pred výzvou, ktorú im nebude závidieť žiadny majiteľ kamennej prevádzky. Musia návštevníkovi webstránky zobraziť svoje produkty alebo služby tak rýchlo, aby o ne návštevník nestratil záujem.

Hovoríme o rýchlosti načítania stránok, s ktorými úzko súvisí aj výber správneho webhostingu. Než sa ale pozrieme na to, ako si vybrať správny webhosting, ktorý bude dostatočne rýchly a neodradí potenciálneho zákazníka od surfovania po vašej webstránke, vysvetlime si, PREČO je dôležité mať rýchlu webstránku.

Rýchlosť načítania webstránky môže odradiť zákazníka

Aby sme boli presnejší, nie rýchlosť, ale pomalosť. Stránka, ktorá sa načítava pomaly, môže na skúsenejšieho používateľa internetových prehliadačov pôsobiť zastaralo, neoptimalizovane, alebo dokonca nedôveryhodne. Nie každý používateľ však vníma pomalé načítavanie stránky kritickým okom skúseného „surfera”. Pri väčšine návštevníkov je problém len v trpezlivosti. Nemajú toľko času, aby čakali dlhé sekundy na načítanie vašej stránky, najmä ak sa konkurenčná stránka načíta za zlomok času. A vy predsa nechcete, aby išli ku konkurencii, alebo áno?

Ako vplýva webhosting na rýchlosť načítania stránky

Webhosting zohráva v rýchlosti načítania webstránky významnú úlohu. Hoci výber správneho hostingu nevyrieši všetky problémy s načítavaním, výrazne dopomôže k zrýchleniu. Ako si vybrať dobrý webhosting, na ktorom sa nebudú vaše stránky načítavať slimačím tempom?

Vyberte si webhosting zodpovedajúci architektúre a obsahu vášho webu

Znie to zložito, v skutočnosti to až také zložité nie je. Ak mám jednostránkový web, ktorý sa mení len zriedkavo a ide mi o to, aby ma zákazníci kontaktovali cez formulár, nie je nutné predplácať si najdrahšie balíky s obrovským priestorom na multimédiá, e-maily, prípadne zálohy.

Opačná situácia nastáva, ak bude vaša stránka zameraná na vysokokvalitný obsah – to znamená vysoké rozlíšenie fotografií, ktoré budú pravidelne pribúdať, videá v rozlíšení minimálne Full HD, obsah na stiahnutie, napríklad e-booky. Toto množstvo dát dá hostingu aj rýchlosti načítavania zabrať, preto si vyberajte služby, ktoré objem zvládnu.

Pozerajte sa tiež na spokojnosť zákazníkov so službami webhostingovej spoločnosti. Zaznamenávajú časté výpadky? Má webhostingová spoločnosť pozitívne hodnotenia, sú zákazníci spokojní so supportom?

Myslite aj na CMS, ktoré budete využívať

CMS, teda content management system, je rozhranie, cez ktoré spravujete vašu webstránku. Pravdepodobne to robíte už teraz, ak nemáte solídne programátorské zázemie a zvládnete si upraviť web aj bez vizuálneho, používateľsky jednoduchého systému.

U nás je jedným z najrozšírenejších systémov na správu obsahu WordPress. Ak sa preň rozhodnete, vyberte si k nemu zodpovedajúci webhosting. Medzi poskytovateľmi webhostingov nájdete aj spoločnosti, ktoré ponúkajú špecializovaný webhosting určený priamo pre systém WordPress. Rýchlejšie načítavanie, komunikácia so servermi, optimalizácia pre lepšie fungovanie widgetov a iných doplnkov – tento typ webhostingov je jasnou voľbou pre každého podnikateľa so stránkou na WordPresse.

Možno ste práve zistili, že vaše stránky sa nachádzajú na webhostingu, ktorý škodí vášmu podnikaniu. Nezúfajte, nič nie je stratené! Hoci ide o trochu zložitejšiu „procedúru”, zmena hostingovej spoločnosti nie je nezrealizovateľná a kvalitný poskytovateľ vám s ňou dokonca pomôže.

Ako zrýchliť webstránku takmer na každom webhostingu

Podľa CrazyEgg, spoločnosti, ktorá poskytuje špecializovanú aplikáciu na tvorenie heatmáp a analýzu správania zákazníkov, môže pomalé načítavanie webstránok zapríčiniť v priemere:

  • o 11 % menej zobrazení stránok,
  • 16 % zníženie zákazníckej spokojnosti,
  • 7 % pokles konverzií.

Na prvý pohľad nie sú tieto čísla tragické, stačí si však porovnať aktuálny konverzný pomer vášho e-shopu s možným poklesom. Podľa britskej spoločnosti HOBO, ktorá ponúka svojim klientom služby v oblasti optimalizície stránok a vyhľadávania, je zas pri 4 sekundovom čase načítavania stránky pravdepodobné, že až štvrtina návštevníkov stránku opustí. Inými slovami, 25 % miera okamžitých odchodov.

every_second

Zdroj: hobo-web.co.uk

Počítajte aj s tým, že Google považuje rýchlosť načítavania stránky za jeden z ranking faktorov pre zobrazovanie vo vyhľadávaní. Je preto najvyšší čas na optimalizáciu rýchlosti.

Čo môžete urobiť vy sami, aby sa vaša stránka načítavala rýchlejšie? Základom je správna optimalizácia obsahu. Obrázky vkladajte v rozumnom rozlíšení, snažte sa dosiahnuť takú kompresiu, aby bol obrázok stále čitateľný a ostrý, veľkosťou ideálne v kilobajtoch.

Ak využívate WordPress alebo iné CMS podporujúce pluginy, vyskúšajte rozšírenia pre zrýchlenie stránky. Niektoré rozšírenia vám stránku optimalizujú automaticky, iné vytvoria akýsi audit s tipmi, ako zrýchliť načítavanie.

Problémom pri načítavaní môžu byť aj zbytočné riadky kódu a skriptov. V prípade, že sa v tejto problematike neorientujete, najmite si profesionála. Príliš veľa JavaScriptu či neaktívnych pluginov, ktoré však stále pracujú na pozadí stránky, sa podpíše na rýchlosti vášho webu.

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo: