predaj-tovaru-na-facebooku

Predaj tovaru cez Facebook

Aj pri predaji tovaru cez sociálne siete akou je Facebook, musí predávajúci dodržať všetky povinnosti, ktoré určuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku.

To znamená, že ešte pre odoslaním objednávky (v prípade predaja tovaru cez Facebook pred odoslaním správy s objednávkou napríklad cez Messenger alebo e-mailom) musíte mať zverejnené všetky povinné informácie, ktoré bývajú súčasťou obchodných podmienok.

Zákon totiž nerozlišuje, či predávate tovar cez klasický e-shop, cez objednávkový formulár na webstránke, e-mailom alebo prostredníctvom ponuky na sociálnej sieti. Povinnosť zverejniť potrebné informácie sa vzťahuje na všetky uvedené prípady – teda vždy, keď predávate tovar „na diaľku“.

Povinnosť platí nielen pre podnikateľov, ktorí majú na predaj živnostenské oprávnenie (predávajú  tovar ako SŽCO alebo ako sro-čka), ale aj pre fyzické osoby.

Netreba zabudnúť, že aj pri predaji tovaru cez Facebook či iné sociálne siete, majú kupujúci (spotrebitelia) rovnaké práva ako keby nakupovali v klasickom e-shope. Kupujúci majú napríklad právo na vrátenie tovaru – odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu do 14 dní.

A predávajúci cez Facebook má zase rovnaké povinnosti ako keby predával tovar v e-shope, napríklad musí akceptovať vrátenie tovaru bez udania dôvodu (ak sa nejedná o výnimky zo zákona) a v takom prípade musí kupujúcemu vrátiť cenu za tovar vrátane poštovného do 14 dní od odstúpenia.

Na dodržiavanie povinností pri predaji tovaru cez Facebook dohliada Slovenská obchodná inšpekcia a predávajúcim udeľuje pokuty.

Napríklad za neuvedenie povinných informácií (obchodných podmienok) alebo nesprávnych informácií je pokuta okolo 900 EUR*, za nevrátenie peňazí na čas pri odstúpení od zmluvy okolo 600 EUR**.

Ak predávate tovar alebo služby cez Facebook, radi vám pomôžeme s obchodnými podmienkami.

* Rozhodnutie SOI č. P/0076/08/17
** Rozhodnutie SOI č. D/0352/08/16

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...