podvodny-email

Pozor na podvod – nedoplatok za elektriku

Prišla vám e-mailom upomienka za nedoplatok elektrickej energie alebo ponuka pôžičky, na získanie ktorej musíte najprv uhradiť administratívny poplatok? Ak vyzerá e-mail takto, je to podvod. Neplaťte.

Slovenským internetom sa šíri ďalší pokus o podvod: e-mail s falošnou upomienkou za nedoplatok elektriny. Podvodný e-mail vás upozorňuje na údajný nedoplatok, ktorý máte u vášho dodávateľa energie. Údajná dlžná suma nie je veľká, ide o čiastku 10,50.  Uvedené sú aj čísla bankových účtov, na ktoré máte poslať dlžnú sumu.

Doplnené 13.5. E-mailom sa šíri aj nová verzia podvodu s ponukou pôžičky (podrobnosti o tejto verzii nájdete na konci článku).

V žiadnom prípade dlžnú sumu neuhrádzajte – peniaze by ste tak odoslali na účet podvodníka.

E-mail vykazuje všetky znaky podvodu (v angličtine označovaný aj ako „scam„):

  • odosielateľ e-mailu je falošný,
  • e-mail je odoslaný z tzv. freemailu (služby, kde si môže založiť anonymne účet hocikto),
  • uvedená inkasná vymáhacia spoločnosť neexistuje,
  • upomienka neuvádza, o akého poskytovateľa energie ide,
  • nie sú uvedené žiadne údaje, podľa ktorých by sa dal identifikovať váš vzťah s dodávateľom energie (napr. číslo zmluvy),
  • nie je uvedený žiaden kontakt na spoločnosť,
  • v e-maile sú gramatické chyby,
  • formulácia viet naznačuje, že ide o amatérskeho autora,
  • predmet e-mailu je v štýle, ktorý oficiálne spoločnosti nepoužívajú.

Obdobie nedoplatku je dva roky dozadu – v prípade, ak by ste naozaj dlhovali svoju dodávateľovi, ten by vás už na to dávno upozornil a v prípade nedoplatku by vás aj odpojil, takže na nedoplatok by ste prišli omnoho skôr.

Navyše, údajná dlhovaná suma je taká nízka, že by sa dodávateľovi elektrickej energie neoplatilo vymáhať takúto nízku sumu prostredníctvom inkasnej spoločnosti (náklady na vymáhanie by niekoľkonásobne prekročili dlžnú sumu).

Podvodný e-mail - údajný nedoplatok za elektriku

Podvodný e-mail – údajný nedoplatok za elektriku

Autor tohto podvodu (údajne Lívia Hnátová, z neexistujúcej spoločnosti Inkaso Justitia a.s.) zneužil na odosielanie podvodného e-mailu aplikáciu Flowii. Oslovili sme spoločnosť, ktorá službu poskytuje. Tá promptne zareagovala, účet dotyčnej osobe zrušila a všetkým príjemcom podvodnej správy poslali upozornenie, že ide o podvod a aby sumu neuhrádzali. Služba Flowii s podvodom nemá nič spoločné, autor podvodu len zneužil ich systém na odoslanie e-mailu. Lukáš Berka z Flowii nám takisto potvrdil, že vo veci kontaktovali políciu.

V prípade, ak ste na tento podvod už reagovali a sumu ste zaplatili, kontaktujte prosím políciu v mieste svojho bydliska pre podanie trestného oznámenia. Polícia môže vo veci začať konať až keď sa prihlási aspoň jedna obeť podvodu, ktorá odoslala peniaze na niektorý z účtov uvedených v e-maile.

Hoci je tento pokus o podvod relatívne priehľadný, nájdu sa aj používatelia, ktorí na podvod môžu naletieť. Upozornite preto na tento druh podvodu najmä starších ľudí vo vašom okolí, ktorí používajú e-mail. Tí sú najzraniteľnejšou skupinou pri podobných podvodoch. Osvetu môžete šíriť aj zdieľaním tohto článku na Facebooku.

Falošná pôžička

Aktualizácia 13.5.: E-mailom sa šíri aj nová verzia tohto podvodu, ktorá má rovnaké znaky ako falošná upomienka. V tomto druhom prípade ide o ponuku pôžičky a pre jej získanie máte najprv uhradiť administratívny poplatok 20 EUR. Text podvodného e-mailu je nasledovný:

Zdravím máme pre Vás predschválenú pôžičku od 100 do 50 000€ podmienky sú nasledujúce: Poslať nám vaše osobné údaje meno, priezvisko, trvalé bydlisko, scan občianskeho preukazu alebo fotka oboch strán a samozrejme vaše číslo účtu. Nezabúdajte však že ako prvé je potrebné uhradiť administračný poplatok vo výške 20€ aby vaša pôžička mohla byť spracovaná, po zaplatení administračného poplatku nám zašlite vaše osobné údaje vrátane potvrdenia o zaplatení admin. poplatku, po uhradení vaša pôžička bude odoslaná na Váš účet do 24 hodín. Vybrať si výšku pôžičky od 100 do 50 000€ a na aké obdobie koľko mesiacov chcete splácať, úrokovú sadzbu máme 10% na celú požičku nie na rok. Peniaze sú zo súkromných zdrojov a vaša pôžička je po zaplatení administračného poplatku automaticky schválená vystavením zmluvy overenej notárom. Po zaplatení administračného poplatku vás prosím pošlite doklad o zaplatení prikladá sa k zmluve stačí odfotiť. Nižšie vám posielam čísla našich účtov v bankách kde môžete administračný poplatok zaplatiť, nezabudnite uviesť správny váš variabilný symbol: 1404754274. Čísla účtov pre zaplatenie admin. poplatku: /nasledujú rovnaké čísla účtov ako v prípade vyššie uvedenej falošnej upomienky za elektriku/
S pozdravom Ing. Ivana Farbena

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...