rozosiela-vas-facebook-ucet-spam

Podvodné správy na Facebooku chcú heslo do vášho účtu

Na Facebooku sa šíri nový druh podvodných správ (tzv. scam), ktoré z vás chcú vylákať heslo do vášho FB účtu. Prečítajte si ako nenaletieť.

V komentároch môžete zbadať príspevok, ktorý sa tvári akoby od samotného Facebooku. Môže vyzerať takto nejako:

Ukážka scamu

Ukážka scamu

Alebo napríklad takto:

Ukážka scamu

Príspevky sú v angličtine a upozorňujú na obnovu prístupu do Facebook účtu. Už tu si môžete všimnúť, že to v skutočnosti neodoslal samotný Facebook, ale nejaký fiktívny používateľ – nad písmenom „e“ je vidno háčik (neskúsený používateľ to môže ľahko prehliadnuť, vyzerá to totiž ako špinka na monitore počítača).

Keď kliknete na odkaz, nič zlé sa ešte nestane, zobrazí sa len podrobnejšia správa, ktorá vás upozorňuje, že vám bude zablokovaný Facebook účet:

Po kliknutí sa zobrazí formulár s výzvou na zadanie vášho hesla do FB

Po kliknutí sa zobrazí formulár s výzvou na zadanie vášho hesla do Facebook účtu

Tu si už pozornejší používateľ všimne, že odkaz vedie na stránky mimo Facebooku.

Ani keď kliknete na uvedený odkaz, nič nebezpečné sa ešte neudeje. Zobrazí sa vám výzva na zadanie vášho e-mailu a hesla do Facebooku:

Falošný formulár na obnovenie prístupu do FB účtu

Falošný formulár na obnovenie prístupu do FB účtu

Ak ste boli zvedavý a doteraz ste na linky klikali, tu sa zastavte a v žiadnom prípade formulár nevypisujte, nezadávajte ani e-mail a už vôbec nie heslo do vášho Facebook účtu.

Ak ste tak už náhodou spravili, tak sa veľmi rýchlo poponáhľajte zmeniť si heslo do Facebooku. Ak budete mať šťastie, tak váš účet ešte nebude hacknutý.

V opačnom prípade prídete o kontrolu nad svojim Facebook účtom, už sa do neho nedostanete (hackeri získané heslo zmenia).

Problémom nie je len to, že sa nedostanete do vlastného FB účtu, ale ak spravujete nejaké FB stránky (firemné, zábavné, akékoľvek), prídete aj o prístup do týchto stránok, ktoré potom podvodníci zneužijú na rozosielanie ďalšieho spamu.

Rada na záver: Facebook hore uvedeným spôsobom nikdy nekomunikuje, tak sa nenechajte nachytať.

 

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...