Podnikatelia budú mať od januára 2016 možnosť odviesť štátu DPH až po úhrade faktúry partnerom

Podnikatelia budú môcť DPH zaplatiť až po úhrade faktúry

Od januára 2016 sa podnikatelia budú môcť rozhodnúť pre osobitný režim platby DPH a získajú tak možnosť odviesť DPH štátu až potom, čo im faktúru uhradí obchodný partner. Prečítajte si, ktorých podnikateľov sa táto možnosť týka a čo preto musia spraviť.

Mnohých podnikateľov poteší novinka, ktorou sa menia odvody DPH od budúceho roka.

V súčasnosti platí pomerne absurdný stav, že podnikateľ musí odviesť DPH štátu aj z faktúr, za ktoré ešte nedostal zaplatené.

Podľa nového zákona, ktorý schválila vláda, od januára 2016 budú môcť podnikatelia zaplatiť DPH až vtedy, keď im obchodný partner uhradí faktúru. Táto možnosť sa bude týkať ale len podnikateľov, ktorých ročný obrat nie je vyšší než 100.000 EUR. Podnikateľ nesmie byť ani v konkurze alebo likvidácii.

Táto možnosť nebude platiť automaticky – ak budete chcieť využívať možnosť platby DPH až po úhrade faktúry, budete musieť písomne informovať daňový úrad. Nahlásiť to musíte najneskôr do konca mesiaca, v ktorom začnete uplatňovať odvod DPH po novom.

Zároveň na všetky faktúry bude podnikateľ uvádzať text „Daň sa uplatňuje na základe prijatia platby“.

Ak by ste začali využívať túto osobitnú úpravu bez nahlásenia na daňový úrad alebo na faktúre neuvediete spomínanú vetu, hrozí vám od daňového úradu pokuta až do výšky 10.000 EUR.

Zoznam podnikateľov, ktorí budú tento spôsob využívať, by Finančná správa mala uviesť na svojom webe.

Mimochodom, Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ, kde sa táto možnosť platby DPH až po úhrade faktúry zavádza.

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...