Od decembra pribudne reštauráciám a ostatným stravovacím zariadeniam nová povinnosť. Pri jedlách a pokrmoch budú musieť uvádzať krajinu pôvodu mäsa.

Nová povinnosť pre reštaurácie: uvádzanie pôvodu mäsa pri jedlách

Od decembra pribudne reštauráciám a ostatným stravovacím zariadeniam nová povinnosť. Pri jedlách a pokrmoch budú musieť uvádzať krajinu pôvodu mäsa.

Nová povinnosť gastro prevádzok v stručnosti:

  • pri mäsovom jedle uvádzať krajinu pôvodu mäsa,
  • informácia musí byť písomná a viditeľná,
  • týka sa bravčového a hovädzieho mäsa, mäsa z oviec, kôz a hydiny,
  • neplatí pre polotovary,
  • neplatí pre jedlá, pri ktorých mäso v surovom stave tvorí maximálne 10% hmotnosti porcie,
  • pokuty od 100€ do 100.000€

Povinnosť označovať hotové jedlá a pokrmy v gastro zariadeniach vyplýva z novely zákona o potravinách. Týka sa všetkých zariadení spoločného stravovania, medzi ktoré patria samozrejme aj reštaurácie, bufety a iné prevádzky, kde sa podávajú hotové jedlá s obsahom mäsa.

Preukazovanie krajiny pôvodu mäsa v stravovacích zariadeniach sa bude týkať surového bravčového a hovädzieho mäsa, mäsa z oviec, kôz a hydiny, ale nie polotovarov.

Gastro prevádzky budú musieť takto označovať mäsové jedlá od 14. decembra 2019.

Informácia o pôvode mäsa musí byť písomná – môže byť uvedená napríklad na jedálnom lístku, v menu, na elektronickom displeji či na tabuli.

Podmienky pre označovanie pôvodu mäsa budú upresnené vo vykonávacom predpise, ktoré neskôr pripraví Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Pokuty sa porušenie povinnosti sa zo zákona budú pohybovať v rozmedzí od 100 eur do 100.000 eur. Najvyššie pokuty dostanú gastro zariadenia, ktoré budú opakovane porušovať nové nariadenie zákona.

Zdroj: mpsr.sk

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...