mydla-dekoracia-predaj-zakazany

Mydlové kytice na dekoračné účely nie je možné predávať

Vyrábate alebo predávate dekoračné mydlá, mydlové kytice a podobné výrobky z tuhého mydla na dekoračné účely? Zbystrite pozornosť – mydlo ako dekoračný výrobok nie je na Slovensku možné uvádzať na trh.

Poslednú dobu dostávame pomerne často otázky ohľadom predaja mydlových kytíc – avšak nie na kozmetické účely, ale ako dekorácia.

Výrobcov ani predajcov takýchto mydlových kytíc asi veľmi nepotešíme, pretože predaj mydla na dekoračné účely nie je na Slovensku možný.

Ak chcete vyrábať či predávať mydlá, tie môžu byť na Slovensku uvádzané na trh len ako mydlá, t.j. musia sa predávať ako kozmetický výrobok a nie ako dekorácia.

Na výrobu mydiel, mydlových kytíc či dekoračných mydiel musí výrobca splniť všetky požiadavky, ktoré sú kladené na výrobcov kozmetiky.

Pre predávajúcich je podstatné, že tuhé mydlá sa nemôžu predávať označené ako „dekoračné“ a musia byť náležite označené ako kozmetický výrobok.

Úrad verejného zdravotníctva k problematike dekoračných mydiel uvádza:

Dekoratívne mydlo alebo mydlo suvenír musí byť bezpečné za bežných podmienok použitia – teda ak bolo vyrobené na účely dekorácie alebo suveníru, ale aj za podmienok racionálne predvídateľných – ak bude použité ako mydlo – na umývanie. Keďže mydlo je kozmetický výrobok a existuje právny predpis (nariadenie 1223/2009), ktorý ustanovuje požiadavky na jeho bezpečnosť, výrobok musí spĺňať požiadavky ustanovené v tomto predpise.

Na základe vyššie uvedeného, musí byť dekoračné mydlo alebo mydlo suvenír uvedené na trh ako kozmetický výrobok.

Inými slovami, ak výrobca alebo predávajúci označí mydlo alebo mydlový výrobok ako „dekoračný“ alebo „na dekoračné účely“, nevyhne sa tak požiadavkám na kozmetické výrobky.

Pripomíname, že pre výrobu mydiel je potrebné splniť všetky hygienické a iné predpisy a mydlá je potrebné náležite označiť ako kozmetický výrobok. Nezabudnite ani na ohlásenie mydlového výrobku do CPNP portálu.

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...