Finance pro nefinančníky – recenzia knihy

Robert A. Cooke: FINANCE PRO NEFINANČNÍKY. Kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici každého podnikateľa. Vhodná pre všetkých, ktorí sa chystajú podnikať, alebo už podnikajú a zároveň majú odpor ku všetkému, čo súvisí s číslami, výkazmi, rozpočtami a finančným plánovaním. Kniha Finance pro nefinančníky zmení váš pohľad na firemné čísla.

Robert A. Cooke: FINANCE PRO NEFINANČNÍKY. Alfa Publishing, 2006. 289 strán.

Robert A. Cooke: FINANCE PRO NEFINANČNÍKY. Alfa Publishing, 2006. 289 strán.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kniha Finance pro nefinančníky je o účtovníctve. Zaoberá sa síce vecami, ktoré s účtovníctvom súvisia, no kniha je určená pre všetkých podnikateľov, ktorých účtovníctvo a s tým spojené veci nebavia a nezaujímajú. V skutočnosti sa v knihe veľmi zrozumiteľnou a jednoducho formou dozviete praktické záležitosti potrebné pre každého podnikateľa, či už pre malého SZČO alebo majiteľa väčšej firmy.

Čo sa v knihe dozviete? Napríklad:

  • ako jednoducho vypočítať výnosy z vášho podnikania,
  • ako evidovať a počítať s nákladmi, zásobami, výdajmi, réžiou atď.,
  • či sa oplatí majetok kúpiť, prenajať alebo lízovať,
  • ako jednoducho zostaviť súvahu, rozpočet a finančný plán,
  • ako spraviť finančnú analýzu vášho podnikania,
  • ako zistiť, či je vaše podnikanie úspešné a ako plánovať jeho zlepšenie.

Kniha Finance pro nefinančníky sa síce zaoberá aj číslami, ale autor všetko vysvetľuje tak jednoducho, že to pochopíte aj bez akýchkoľvek znalostí účtovníctva či finančnej matematiky.

Po prečítaní knihy budete mať jasno v tom, ak ako sa zostavujú rozpočty a finančné plány, súvahy a výkazy. To všetko autor vysvetľuje na príklade niekoľkých firiem. Vďaka knižke budete vedieť zostaviť plán vášho podnikania, zostaviť si výkazy nákladov, ziskov a strát. A to sú praktické znalosti, ktoré vám umožnia lepšie pochopiť ekonomické súvislosti a úspešnosť vášho podnikania.

Musím súhlasiť s tvrdením v predhovore knihy, kde je napísané: „kniha tohto typu by sa mala objaviť rovnako ako živnostníka, tak aj u generálneho riaditeľa firmy s miliardovým obratom. U živnostníka bude v knižnici jedinou knihou, u riaditeľa nahradí desiatku iných“. Sám som doposiaľ nenarazil na knihu, ktorá by zrozumiteľnejšou a jednoduchšou formou priblížila základy ekonómie, účtovníctva, tvorby finančných plánov či rozpočtov.

Kniha je pôvodne určená pre amerických čitateľov, no 99% obsahu platí aj pre české a slovenské podnikanie.

Komu knižku odporúčam? Všetkým, ktorí sa chystajú podnikať, alebo už podnikajú a zároveň majú odpor ku všetkému, čo súvisí s číslami, výkazmi, rozpočtami a finančným plánovaním. Kniha Finance pro nefinančníky zmení váš pohľad na firemné čísla.

Všetko, čo s v knihe dozviete, by mal každý schopný podnikateľ poznať a používať vo svojom podnikaní.  A kniha Finance pro nefinančníky vám to podá pohodovou formou.

Máte tip na zaujímavú knižku, ktorá súvisí s podnikaním alebo je užitočná pre podnikateľov, živnostníkov či majiteľov firiem? Dajte nám vedieť!

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo:

Prečítajte si tiež...