OD_tiskarna3

Aký kancelársky papier je najvhodnejší pre vašu kanceláriu?

Kupovanie papieru do tlačiarni je pre mnohých z nás rutina nad ktorou sa dlho nezamýšľame. Väčšinou siahneme proste po tom najlacnejšom papieri, alebo po takom, ktorý sme zvyknutí kupovať už roky. Vedeli ste však, že výberom vhodného papiera môžete ovplyvniť náklady na váš tlač? Vedeli ste aj to, že ním môžete ovplyvniť kvalitu tlače a dokonca aj opotrebovanie, a tým pádom životnosť, vašej tlačiarni?

Než prejdete k samotnej kúpe papieru, mali by ste sa zamyslieť a vedieť čo vlastne budete tlačiť. Budete tlačiť skorej text alebo obrázky? Ako často budete tlačiť a koľko stránok priemerne tlačíte? Preferujete tlač čiernobielu alebo farebnú? V neposlednej rade je potreba si uvedomiť, či tlačíte atramentovou, alebo laserovou tlačiarňou.

Po zodpovedaní týchto otázok by ste sa mali zoznámiť so základnými pojmami, ktoré sú s papierom spojené. Znalosť významu týchto pojmov je kľúčom k tomu, aby ste si vybrali naozaj vhodný papier, vďaka čomu budete tlačiť vo vami žiadanej kvalite a za odpovedajúcu cenu.

Týmito pojmami sú gramáž, belosť, opacita (alebo tiež prehľadnosť) a textúra papieru.

Poďme si vysvetliť, čo jednotlivé pojmy znamenajú.

Gramáž

Pojem gramáž, váha, je nám známy, čo ale vyjadruje vo svete tlače? Ide o hmotnosť papiera o veľkosti jedného metra štvorcového. Gramáž sa pohybuje od cca 80 g/m2 až po 300 g/m2 a volíme ju podľa toho, čo sa chytáme tlačiť. Najmenšia váha sa používa na bežný kancelársky papier, stredná gramáž na tlač letákov a najťažšia na poukážky, pozvánky a iné reprezentačné tlačoviny, u ktorých je vhodná väčšia pevnosť.

Belosť

Pokiaľ ide o belosť, na chvíľu sa presunieme do sveta fyziky. Belosť totiž značí množstvo odrazeného svetla o všetkých vlnových dĺžkach. Belosť papiera sa uvádza v jednotkách alebo percentách belosti oxidu horečnatého alebo síranu barnatého. Čím vyššia hodnota, tým je papier svetlejší. Svetlejšie papiere vedia byť sfarbené do modra a tým budia dojem jasne bielej farby. Riešiť bielosť papieru je dôležité najme pri farebnej tlači. Pokiaľ by ste tlačili na zožltnutý papier, mohli by sa farby viac či menej zmeniť. Dôležité je však aj to, aký obsah na papier tlačíte. Je jasné, že ak by ste tlačili text s nádychom tradičnosti, hodí sa k tomu papier viac do žlta.

Opacita (prehľadnosť)

Opacita je schopnosť papieru neprepúšťať svetlo. Tak tiež sa značí v percentách a toto percento  vyjadruje množstvo zadržaného svetla. Táto hodnota nás zaujíma hlavne v prípade obojstrannej tlače. Ak by totiž papier prepúšťal veľa svetla, došlo by k nežiaducemu presvítaniu obsahu z jednej strany na druhú.

Textúra

Posledný pojem s ktorým sa zoznámime je textúra. Papier môže byť viac či menej matný alebo lesklý. Lesklý papier sa používa prevažne na tlač fotografií a matný najčastejšie na tlač publikácií či katalógov. Lesklý aj matný papier môže však mať také isté využitie. Napríklad časopisy na tlačia na obi dva typy a je len na preferenciách každého z nás, aký papier si zvolíme.

Tlačiareň atramentová či laserová?

V neposlednej rade musíme myslieť na to, akú tlačiareň doma či v kancelárii máme. A to najme v prípade, kedy sa chystáme tlačiť na fotopapier. Ak by sme tlačili laserovou tlačiarňou na papier určený pre tlač atramentovou tlačiarňou a naopak, došlo by k nekvalitnej reprodukcii fotografie. To je dané rozdielnou technológiou tlače a úpravy povrchu fotopapieru.

Tipy na záver

Ak chystáte tlačiť dokumenty, ktoré budú určené k archivácii, zamerajte sa na pH papieru (teda či spĺňa ISO 9706). Ten, ktorý ho má neutrálny je na archiváciu vhodnejší, pretože vďaka neutrálnej hodnote nedochádza časom k jeho žltnutiu.

Ak by ste chceli byť dokonale dôsledný, odporúčame používať papier od toho istého výrobcu, od akého máte aj tlačiareň. Výrobcovia potom na obaloch uvádzajú, pre aký typ tlačiarní je papier určený (laserové, atramentové).

monitor-41215_1280

Ako sme si ukázali, aj pri tlači sa dajú robiť divy. Ak si dáte tu prácu a vyberiete si naozaj najvhodnejší papier pre daný typ dokumentu či fotografie, môže vás oslniť rozdiel v ich kvalite. Pri každej tlači by sme ale nemali zabúdať na to, že výroba papieru je predovšetkým ekologická záležitosť, preto by sme sa mali chovať zodpovedne a s papierom zbytočne neplytvať.

ODpapir3

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo: