7 užitočných tipov pre vašu home office 1

7 užitočných tipov pre vašu home office

Pracujete z domu. Vydobyli ste si na to vlastný priestor, ktorý je len váš. Je to síce priestor doma, ale je určený výlučne na prácu. Aby sa z nej ale naozaj pracovať dalo, nemala by pracovňa časom vyzerať rovnako ako bordel v obývačke, spálni či kuchyni. Ako to dosiahnuť? Prečítajte si zopár užitočných tipov, ktoré bez problémov aplikujete i u seba doma.

Veďte oddelené životy

Pracovňa je od slova pracovať. To, že je súčasťou vášho bytu alebo domu, neznamená, že je menejcenná alebo že práca v nej je iná od tej v kancelárii, do ktorej vám cesta v špičke trvá 30 minút a kam sa nosí kravata. Na druhej strane sa ale zásahom osobného života vo vlastnej domácnosti nevyhnete. Snažte sa preto oddeliť osobný a pracovný život aspoň tam, kde to možné je – v organizácii dokumentov a zložiek. Vytvorte si dôležité priečinky na všetko, čo by ste mohli potrebovať (naše tipy na domáce zložky: zdravotné, zvieratá, auto, manuály, bločky a záručné listy, domácnosť, vyplatené šeky, osobné) a držte ich mimo tých pracovných. Oddeľte pracovné témy a voľný čas a urobte tak celkom jednoznačne. Ľahšie sa to potom aplikuje aj v reálnom živote.

Technológie oku nelahodiace

Zakryte nepekne trčiace káble, staničky, anténky a kadejaké ďalšie stopy technológií, ktoré vo vašej home office nájdete. Káble ťahajte poza pracovný stôl a upevnite fixačnou páskou. Wifi rooter jednoducho umiestnite do starého karisbloku či škatule, ktoré uspôsobíte tak, aby vyzerali ako knižka položená na poličke. Pri nakupovaní technológií sa orientujte bezdrôtovým smerom. Minimalizujete tak počet káblov a drôtov trčiacich zo všetkých kútov domácej pracovne.

Papierom nedovoľte sa povaľovať

7 užitočných tipov pre vašu home office 5Papiere sa s obľubou kopia a hromadia na tých najnevhodnejších miestach. Niet sa  potom čo čudovať, keď na dôležitú faktúru alebo potvrdenie vyleje človek pri práci kávu alebo zamastí dôležitý dokument maslom od raňajok. Papierom, a najmä tým dôležitým, netreba dovoliť, aby sa povaľovali kade-tade. Využívajte organizéry, karisbloky, šanóny… jednoducho všetko potrebné na archiváciu a triedenie dôležitých dokumentov.

(Ne)škatuľkujte!

Škatuľa alebo krabica, ako je to spisovne? Nuž, slovník tvrdí, že správne je to po slovensky „škatuľa“, ale nech týmto zázrakom nadávate akokoľvek, urobte si z nich v domácej kancelárii hlavných spojencov. Skladujte kancelárske potreby, drobné papiere, všetko možné aj nemožné, čo má v kancelárii mať svoje miesto, v prehľadných škatuliach a/alebo drobných plastových boxoch. Keď budete najbližšie hľadať tie lepiace štítky na vyznačenie miesta v dokumente, škatuľo-krabiciam sa určite poďakujete, že vám to nebude trvať tri hodiny.

Nepotrebné vyhadzujte, poriadok udržujte

Základom dobrého pracovného prostredia je príjemne, čisto a organizovane pôsobiaci pracovný stôl. Úplne dokonalý nemusí samozrejme byť, no mal by tak pôsobiť. Často sa nám to však nedarí a na stole držíme úplne všetko – od euroobalov cez taniere a poháre s čajom až po detské žiacke knižky nachystané na podpis. Dôležité veci treba dôkladne zorganizovať. No a tie nedôležité V-Y-H-O-D-I-Ť! Ale nemilosrdne! Chcete niekoľko tipov na veci, ktoré môžete okamžite v tejto chvíli vypratať zo svojej kancelárie? Tak napríklad vypísané perá, polámané spinky, staré časopisy, letáky, noviny a nepotrebné „šmíraky“, nepoužívanú elektroniku, a to vrátane starých telefónov (pohotovostný stačí jeden a áno, mala by to byť Nokia 3310), ale aj pokazených tlačiarní a storočných notebookov. Neveríme, že ak teraz vojdete do svojej pracovne, nenájdete v nej aspoň jednu zo spomenutých vecí. Tak šup do toho!

7 užitočných tipov pre vašu home office 2

Najdôležitejšie si držte pri tele

Dôležité pomôcky a dokumenty, ktoré používate často a pravidelne, skladujte čo najbližšie pri vašom pracovnom priestore. Zbytočným chodením a hľadaním týchto vecí strácate pri práci čas – ono sa to nezdá, ale to sa za dni, týždne, mesiace a roky práce naozaj nazbiera. No a zakaždým, keď niečo vyberiete a nebude sa vám to chcieť vrátiť na miesto, ktoré máte od stola ďaleko, budete budovať väčší a väčší neporiadok.

7 užitočných tipov pre vašu home office 3

Organizovať – a hlavne v živote

Už sme spomínali, že základom home office je dobrá organizácia. A to platí aj pri akejkoľvek práci, ktorú z home office vykonávate. Staňte sa kráľom kalendárov a plánovacích zoznamov. Ideálne je už mať všetko online, hoci čaru papierových plánovačov sa vyrovná máločo. Synchronizácia mobilu s počítačom je však na nezaplatenie, najmä keď sa budete u lekára objednávať na vyšetrenie a nebudete si vedieť spomenúť, či ste si v stredu ráno náhodou nedohodli telefonát cez Skype s potenciálnym klientom. Preto radíme organizovať život v apkách, ktoré vedia fičať na desktope a aj na mobilnom zariadení. Je ich naozaj neúrekom.

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo: