peniaze

6 psychologických trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť

Základné stratégie sporenia pravdepodobne už poznáte. Automaticky si z každého jedného platu odložíte aspoň 10 %, budete sa držať plánu a rozumne riadiť svoje nákupy. Môžete to ale skúsiť aj inak. Existujú jednoduché a možno prekvapivé psychologické triky, ktoré vám na riadenie podniku alebo domácnosti pomôžu ušetriť ešte viac.

Podstatné je, aby ste začali konať a nečakali, že sa situácia vyrieši a zlepší sama od seba. Prvý krok, ako aj všetky ďalšie sú len na vás, pomocnú ruku hľadajte vždy na konci svojho ramena. Možno to nebude v začiatkoch jednoduché, no vidina lepšieho zajtrajška vás bude každým jedným dňom poháňať vpred. A už dnešnou odloženou finančnou čiastkou z rozpočtu ste k tomuto cieľu bližšie a bližšie.

„Vykonať vec, ktorej sa bojíme, je prvý krok k úspechu.“
(Mahátma Gándhí)

Predstavte si, že ste v dôchodku

Zabudnite pritom ale na štát a všetky sociálne dávky. Snažte sa byť sebestační, a ak vám má pomôcť pôžička online, buďte pri jej splácaní aspoň zodpovední.

Skúste si ale predstaviť, že ste v dôchodkovom veku a nemáte žiadny príjem, no potrebujete zaplatiť bývanie, energie, stravu a ďalšie dôležité veci pre život. Ste v tomto smere plnohodnotne „poistení“? Ak ste nešetrili, zrejme ani moc nie.

Šetriť a odkladať si môžete aj na vlastnom účte, bez nutnosti vkladať peniaze do fondov alebo piliera. Ak v tom nevidíte zmysel, predstavte si, ako budete vyzerať a aký bude váš život, keď už budete starí a prestanete pracovať.

Počas nakupovania žujte žuvačku alebo počúvajte hudbu cez slúchadlá

Obchody manipulujú s našimi zmyslami čoraz viac. Aby bolo pre nás nakupovanie čo najpríjemnejšie, zjednodušujú celý systém a využívajú techniky, o ktorých ani nevieme. Počúvanie príjemných tónov v reproduktore nás dostáva do hladiny, v ktorej pod vplyvom emócií podľahneme  a nakupujeme aj to, čo nie je nutné. Ak sa k tomu pridá aj príjemná vôňa a estetika, sme v pasci.

Existujú však rôzne triky, vďaka ktorým môžete týmto vplyvom odolať a nájsť si ten svoj a ojedinelý spôsob, ako ušetriť.

Skúste žuvať žuvačku. Žuvačka odoláva rôznym zápachom z obchodu a dáva vám určitý pocit sýtosti, ktorý zabráni impulzívnym nákupom a pocitu hladu. Slúchadlá vám zasa nedovolia počúvať hudbu, ktorá je špeciálne vybraná na to, aby ste v obchode zostali dlhšie.

Prepočítajte si kúpnu cenu na počet hodín, ktoré musíte odpracovať

Znamená to uvedomiť si, koľko času ste museli venovať práci na to, aby ste si mohli kúpiť vysnívané džínsy. Zároveň si uvedomte, či je ich kvalita postačujúca a bude to skutočne dobrá investícia. V mnohých prípadoch ide aj o prácu nadčas, ktorá si ale vyberá svoju daň na vašom zdraví, preto si zvážte, či sa vám to pre chvíľkové potešenie oplatí. Život máme predsa len jeden.

Zmeňte svoj postoj k určitým bankovkám

Nevnímajúc hodnotu, v zásade neexistuje žiadny rozdiel medzi papierovými 50 a 5 eurami, no z psychologického hľadiska áno. Je predsa ľahšie prísť o menšiu sumu, ako väčší peniaz. Využite tento fakt aj pri sporení. Ak hodíte do pokladničky akúkoľvek 5 eurovú bankovku, ktorá vám zostane z nákupu, pomôže vám to ušetriť značné prostriedky a bez psychického utrpenia.

Rovnako môžete postupovať aj pri sporení na účte, aj keď to možno nie je veľká suma, „obetovať“ pre svoju lepšiu budúcnosť 5 € mesačne je pre vás prijateľné riešenie.

Otočte úspory na radosť

Znamená to, že by vám mali úspory spôsobovať radosť! Ich akumulácia na bežnom alebo sporiacom účte vám predsa môže zaistiť splnenie cieľa. Cieľa, vďaka ktorému môžete žiť v spoločnej domácnosti s milovanou osobou alebo si kúpiť konečne nové auto.

Majte nad sebou kontrolu

Čím viac viete o tom, ako váš mozog sabotuje vaše voľby – napríklad v obchode – tým väčšia je pravdepodobnosť, že znovu získate kontrolu nad svojimi peniazmi a prekonáte pochybné podvedomie. Samozrejme, je to aj vec tréningu a zvykov, na ktoré možno vaši rodičia zabudli.

Komfort v živote vám ale každá jedna novinka z obchodu neprinesie, je to pokoj, rodinné blaho, šťastie a zdravie. Všetko veci, o ktoré sa postará rozumné hospodárenie s vaším rozpočtom.

Tipy pre vaše podnikanie raz týždenne na váš e-mail. Zadarmo: